خلاصه کتاب مهم ها را بسنجید

کتاب مهم ها را بسنجید در قسمت نهم پادکست پاپیروس معرفی و خلاصه شده است، متن پیاده سازی شده‌ی این قسمت برای مرور و استفاده راحت‌تر شما عزیزان تهیه شده است.

 

دریافت لینک دانلود مشخصات خود را وارد کنید

 

بخشی از متن این قسمت پادکست به صورت زیر است:

 

درباره تاریخچه OKR

بعضی از روشها و چارچوبها رو وقتی میخوان توضیح بدن یک راست میرن سراغ روش و جزئیات اجرایی کار رو میگن، بعضی های دیگه رو وقتی میخوان توضیح بدن مقدمه های تئوریک میارن، بعضی از روشها از جمله همین OKR خیلی روی تاریخچه اش تاکید میشه، ما هم این اپیزود رو از سابقه و تاریخچه اش شروع میکنیم.
تو این اپیزود یه کم در مورد تاریخچه OKR صحبت میکنیم، بعد یه معرفی کلی از OKR میگیم و در مورد اجراش صحبت میکنیم، بعد میگیم که ویژگیها و محاسن این روش چیه، بعد یه کم در مورد مسائل جانبی و فرهنگی صحبت میکنیم. و در نهایت دوباره برمیگردیم در مورد روش اجرای OKR صحبت میکنیم و چند تا مثال میزنیم و والسلام.

 

شنیدن قسمت نهم پادکست 

 

کتاب مهم ها را بسنجید به زبان فارسی

کتاب رو آقای جان دوئر نوشته و اولین نسخه اش سال 2017 منتشر شده. و خبر جالب اینه که این کتاب خیلی زود به ایران میرسه و سال 1397 انتشارات نوین با ترجمه آقای محمد مهدی محسنی این کتاب رو به چاپ میرسونه.

 

خرید کتاب از سایت نشر نوین

 

OKR  چیست؟

OKR یک روش مدیریتی، یک چارچوب، یک فریمورکه، یعنی یک سری اصول داره و یک فرآیندی داره که طبق اون باید اجرا کنیم. تو این روش اول ما چشم انداز و ماموریت سازمان رو تعیین میکنیم بعد برای رسیدن به اون چشم انداز چند تا هدف تعیین میکنیم، بعد برای هر هدف چند تا نتیجه کلیدی ملموس و قابل اندازه گیری تعیین میکنیم. اینی که گفتیم میشه OKR یعنی Objective یا هدف و Key results یا نتایج کلیدی رابطه بین این O یا هدف با KR یعنی نتایج کلیدی هم اینطوریه که اگه به اون نتیجه کلیدی برسی یعنی هدف محقق شده.
قبل از اینکه وارد جزئیات بشیم مهمه که به ابعاد فرهنگی موضوع توجه کنیم، ذات این روش، جوهره وجود این روش در واقع از صداقت فکری بیرحمانه، یه بار دیگه بگم: “صداقت فکری بی رحمانه”، اهمیت ندادن به منافع شخصی و وفاداری عمیق به تیم تشکیل میشه، یعنی همون چیزهایی که برای آقای اندی گروو مهم بود.

 

ویژگی های او کی آر

 

چهار ویژگی در کتاب مهم ها را بسنجید به عنوان ویژگیهای اصلی او کی آر معرفی شده اند که به طور خلاصه عبارتند از:

 

ویژگی اول: تمرکز و تعهد به اولویت ها

Focus and Commit to Priorities

OKR اولین کاری که میکنه اینه که ما رو متمرکز میکنه و محل تمرکزمون رو مشخص میکنه. یعنی دقیقا میدونیم که باید به سمت این سه چهار تا هدف بریم، برای این سه چهار تا هدف هم مثلا 10 15 تا نتیجه ی کلیدی داریم، هر کاری که به این 10 15 تا نتیجه کلیدی کمک بکنه میره تو اولویت، بقیه کارا تو سطل آشغال!

 

ویژگی دوم: هم راستایی و ارتباط برای کار تیمی

Align and Connect for Teamwork

OKRها کمک میکنن که تیم همراستا بشه، یا تو ابعاد بزرگتر تیم‌ها با همدیگه همراستا به سمت اهداف، چند تا ویژگی داره که باعث میشه این اتفاق بیوفته مثلا اینکه فرآیند تعریف و طراحی و اجرا یک فرآیند رفت و برگشتیه، یا اینکه جلسات دائمی بررسی و گفتگو داره اینا باعث میشه OKRکمک کنه به همراستایی و کار تیمی.

 

ویژگی سوم: مسئولیت پذیری یا پاسخگویی

Track for Accountability

ویژگی ای که البته کمتر هم بهش توجه شده، اینه که این شفافیت و این فرآیند اجرا و این جدا بودنش از سیستم حقوق و دستمزد کمک میکنه به مسئولیت پذیری و پاسخگوییمون، اینجوری نیست که یه سری هدف تعیین کنیم دیگه کاری بهش نداشته باشیم بریم آخر سال بیایم ببینیم شد یا نشد. OKR کمک میکنه مسئولیت پذیری بره بالا

 

ویژگی چهارم: بسط دادن برای چیزهای خارق العاده

Stretch for Amazing

در نهایت OKR ها به ما کمک میکنن که کارای عجیب غریب بکنیم، یه جایی تو همین پادکست حرف از نوآوری های ده درصدی و نوآوری های ده برابری کردیم، گفتیم 10 درصد بهتر شدن خیلی چیز جذابی نیست، ما میتونیم 10 برابر بهتر بشیم، این مفهوم اینجا هم وجود داره میگه که OKR کمک میکنه بسط بدیم کارمون رو، بسط بدیم 10 برابر بهتر بشیم.

 

مثال برای OKR

پس نکته اول تعیین درست هدفه، مثلا اینجا ما گفتیم افزایش درآمد و سود. نکته دوم اینه که باید یک سری نتیجه ی کلیدی رو تعریف کنیم، این نتایج کلیدی باید جوری باشن که اگه رسیدیم بهش بتونیم بگیم ما به هدفمون رسیدیم. که خب قبلا هم اشاره کردیم باید کمی و قابل سنجش باشه، مثلا نتیجه کلیدی ما میشه مبلغ فروش یا درصد سود یا تعداد مشتری جدید.

قدم بعدیمون هم اینه که باید برای این نتایج کلیدی تارگت تعیین کنیم، همین عددایی که اینجا گفتیم دیگه مثلا 10 میلیارد فروش یا سود 30 درصدی یا 500 تا مشتری جدید. اینا میشن تارگتهامون. اینجا هم باید حواسمون باشه تارگتهایی که میگذاریم باید هم چالشی باشه هم قابل دسترسی باشه. خب کار تمومه؟ نه. ما اینجا یکی از هدفهای واحد فروش رو تعیین کردیم و بعد رفتیم برای اون هدف نتایج کلیدی و تارگتهاشو تعیین کردیم، برای یک تیم باید حدودا 3 تا 5 هدف تعیین کنیم. پیشنهاد این روش اینه که ما بین 3 تا 5 هدف تعیین کنیم.

 

دیدگاه‌ها: ۱ دیدگاه

  • محمدسعید

    سلام
    این کتاب بسیار خوبی می باشد اما متاسفانه این کتاب بسیار بسیار کمیاب می باشد
    باتشکر

    24 خرداد 1400 / 23 : 18 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code