خلق مدل کسب و کار – قسمت چهارم

برای طراحی و تشریح و بهبود کسب و کار فقط یک راه هست، باید مدلش کنیم. ما آدمها برای شناخت و حل مسائل پیش رو همه چیز رو مدل سازی میکنیم. برای مدل سازی کسب و کار هم یک چارچوب کامل و جامع داریم که در این کتاب معرفی شده، خلق مدل کسب و کار

 

معرفی و خلاصه کتاب خلق مدل کسب و کار

چیزی که در ادامه میخونید، بخشی از متن قسمت چهارم پادکست پاپیروس هست:

ما آدمها همه چیز رو مدل میکنیم، برای اینکه راحتتر بتونیم با مسائل کار کنیم مدل میکنیم، یه سری جرئیاتی رو میذاریم کنار یه مدل ساده شده کوچکتر با جزئیات کمتر درست میکنیم مساله رو روی این مدل حل میکنیم بعد پاسخمون رو ورمیداریم میبریم تو مساله اصلی.

Business Model Generation

یا مثلا شبیه سازی میکنیم، اسمش فرق داره ولی مفهومش همونه دیگه خط تولید رو شبیه سازی میکنیم، روندن هواپیما رو شبیه سازی میکنیم، صف رو شبیه سازی میکنیم.

خیلی قدیم تر در مورد جنگ هم این کارو میکردیم، مثل خیلی چیزای دیگه که از جنگ یاد گرفتیم، مثلا شب قبل از جنگ یه نقشه ی شماتیک از جغرافیای جنگ درست میکردن روی میز، بعد ده تا مهره میذاشتن اینور این الان مثلا ماییم، 15 تا سنگ هم میذاشتن اون طرف اونم دشمنه، حالا که ما تعدادمون کمتره چیکار کنیم؟ بعد کلی فکر و تحلیل یه استراتژی میچیدن و استراتژی جنگشون رو روی همین سنگ و مهره ها نشون میدادن همه وظیفه شونو میفهمیدن، فردا صبح میرفتن برای جنگ.

فضای کسب و کار هم عین همونه. این کتاب روشی رو به ما آموزش میده که میتونیم مدل کسب و کار خودمون رو طراحی کنیم. ما میتونیم از این مدل برای ارزیابی و تغییر مدل کسب و کارمون استفاده کنیم.

خلاصه کتاب خلق مدل کسب و کار

لینک خرید کتاب از سایت انتشارات آریاناقلم

برای خلق مدل کسب و کار، اول باید بخش مشتری مورد نظر رو تعیین کنیم حالا این بخش یا بخشهای مشتری میتونه چند حالت داشته باشه، 1. مس مارکت یا بازار انبوه 2. نیش مارکت یا بازار گوشه ای 3. بخش بندی شده 4. متنوع 5. پلتفرمهای چندوجهی.

خب بعد از اینکه بخش مشتری رو تعریف کردیم باید چیکار کنیم؟ باید یه ارزشی رو بهشون پیشنهاد بدیم. دومین بلوکی که باید تعیین کنیم ارزش پیشنهادیه خیلی هم مهمه، اینجا در واقع باید به این سوال پاسخ بدیم که به حل چه مشکلی از مشتریها کمک می کنیم؟ چه نیازی از مشتری ها رو براورده میکنیم؟

کتاب میگه ارزش پیشنهادی یک بسته ایه که داخلش یک ترکیب بخصوصی از عناصر ارزشمنده. و 11 تا از این عناصر رو لیست میکنه و توضیح میده که شما باید توی اون بسته ی ارزش پیشنهادی یکی یا چند تا از اینها رو داشته باشید

 1. تازگی
 2. عملکرد
 3. سفارشی سازی
 4. انجام کامل کار
 5. طراحی
 6. مقام و منزلت یا برند
 7. قیمت
 8. کاهش هزینه
 9. کاهش ریسک
 10. قابلیت دسترسی
 11. راحتی / قابلیت استفاده

بقیه اپیزودهای استراتژی

 

بخش بعدی کانال ها هستند تو این بلوک ما باید به این سوالها جواب بدیم که از چه کانالهایی میخوایم با مشتری در ارتباط باشیم کتاب میگه شما برای پنج تا فاز باید کانال طراحی کنید:

1.آگاهی 2.ارزیابی 3.خرید 4.تحویل و 5.پس از فروش

برای خلق مدل کسب و کار، نیاز به نه تا بلوک داره که توضیحات هر کدوم از این بلوکها رو میتونید در پادکست پاپیروس بشنوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code